|
1) Изслушвай го/я внимателно!
От личен опит знаеш, и между най-добрите приятелки изникват спорове. И тогава се започва с крясъците, обидите, и всеки прекъсва другия. Много кофти тръпка. Но ако искаш приятелят/-ката ти да те изслуша, го/я остави първо да се изкаже. Отнасяй се с така, като би искал/-ла да се отнасят с теб! Покажи, че проявяваш разбиране с думи като: „Виждам, че си ми сърдит/-та, защото....“ . Така, той/тя ще разбере, че го/я уважаваш и ще намерите много по-лесно изход от ситуацията.
2) Избери подходящия момент!
Страшно много си му/й ядосан/-на и искаш да го обсъдите. Тогава попитай дали има време да поговорите. Кажи, че е важно за теб и че искаш да стане възможно най-скоро. Ако той/тя в момента има други проблеми, определено няма да стигнете до разрешаване на този между вас.
3) Не преувеличавай!
„Ти винаги...“, „Ти никога...“, „Ти всеки път...“ – познато ли ти звучи, нали? Много добре знаеш, че тези думи в повечето случаи изопачават истината до безкрайност. Използваш ги само защото си мислиш, че е по-убедително, когато преувеличаваш. Факт е обаче, че така си печелиш само черни точки в лицето на „врага“. Съпротивата води до допълнителни ядове и всичко така бързо се преобръща, че спорите за всичко друго, но не и за същинския проблем!
4) Запази самообладание!
Никога не обиждай приятелят/-ката си прибързано и съзнателно! Така само ще загубиш доверието му/й, което после трудно ще спечелиш обратно. Брой до три и изчакай, докато се успокоиш. Дайте си време за размисъл и отново може да поговорите, когато и двете не сте толкова напрегнати.
5) Извини се!
Често се получава така , че в разгара на сражението ставаш груб/-а и обиждаш. Случва се, но тогава е най-подходящият момент да се извиниш. Така ще ти простят по-лесно, а и ще избегнеш чувството за вина, че си бил/-ла несправедлив/-ва!
„Извинявай, че избухнах така!“, „Съжалявам, ако съм те обидил/-ла“ – тези думички понякога вършат чудеса!
|